"רגע לפני שהרדימו אותי, הרופאים נדהמו לגלות שהאבן נעלמה"

בלה מראשל"צ סבלה מאבן בכליה והופנתה לריסוק על ידי גלי הדף. אחרי טיפולים של אורן זריף, היא הופיעה לתור שנקבע בבית החולים והפתיעה את כולם כי אבנים בכליות (בלועזית נפרוליתיאזיס, Nephrolithiasis) נעלמו כלא היו.

בלה מראשון לציון קיבלה מתנה יפה מאוד לראש השנה – האבן בכליה הימנית שלה נעלמה הודות לטיפולים של אורן זריף בתת המודע.
בלה הופנתה לבית חולים לטיפול אמבולטורי של ריסוק האבן בכליה על ידי גלי הדף. בניסיון להימנע מהטיפול הלא נעים, הגיעה לקליניקה של אורן זריף וסיפרה לו על הבעיה.
בפרק זמן קצר הספיקה לעשות חמישה טיפולים דרך תת המודע ואפילו היא לא האמינה שזה ימנע ממנה את הטיפול בבית החולים…

על אבנים בכליות
אבנים בכליות – מחלה המתאפיינת בהימצאות אבן אחת או יותר בכליות ובדרכי השתן. האבנים נוצרות כשהשתן הופך להיות סמיך מדי עקב הימצאות מלחים שונים בריכוז גבוה בתוכו.
תופעה זו גוררת אחריה התגבשות של גבישים העשויים ממינרלים המומסים בשתן הנמצאים בתוך הכליות או בדרכי השתן. הם שונים בגודלם ויכולים להיות קטנים כגרגיר או גדולים ככדור גולף.
באופן רגיל, נמצא במערכת השתן מנגנון המונע את היווצרות הגבישים, אך כאשר מנגנון זה כושל, נוצרות האבנים.
בצורה אופיינית אבני כליות מופרשות באופן טבעי מהגוף דרך מערכת השתן; במקרה שהאבן גדלה לגודל גדול יחסית עשויה אבן שכזו לחסום את מעבר השתן ולגרום לכאב חמור המורגש בצד הבטן התחתונה ובמפשעה.
חסימת מעבר השתן לאורך זמן עלולה להביא לפגיעה חמורה בתפקוד הכליות ולכן מחייבת טיפול מהיר.

סיבות עיקריות להיווצרות אבנים
בלמעלה ממחצית המקרים, אבני סידן נוצרות ללא סיבה ידועה. מצב זה נקרא Idiopathic Hypercalciuria. בבדיקות דם אין סימנים ליתר סידן בדם ופעמים רבות זה קיים גם אצל קרובי משפחה נוספים.
ככל הנראה, מצב זה נובע מתורשה פוליגנית (המערבת מספר גנים) ומביאה ליתר הפרשה של סידן בשתן ולפעילות יתר של ויטמין D.
לצורך האבחנה כי אכן מדובר במצב אידיופתי, יש צורך לשלול סיבות אחרות העלולות להביא לשינוי במטבוליזם של מינרלים, כגון יתר פעילות בלוטת התריס, תסמונת קושינג, סרקואידוזיס, גידולים ממאירים ועוד.
בעבר נטו לחשוב כי יש להגביל חולים אלו בצריכת סידן, אולם נמצא כי הגבלה זו דווקא מגבירה את הסיכון להיווצרות אבנים (פחות סידן קיים במעיים ולכן הוא נקשר פחות לאוקסלט, מה שמביא לעליה בריכוז האוקסלט בשתן).
על כן, ההמלצה כיום היא דיאטה דלת נתרן ודלת חלבונים ובמידת הצורך מתן משתנים מסוג תיאזידים המפחיתים את הפרשת הסידן בשתן.
כ-20% מסך האבנים מסוג קלציום אוקסלט נוצרות בגין צריכה מוגברת של בשר ודגים (המכילים פורין). מצב זה נקרא Hyperuricosuria, כלומר עודף בחומצה אורית בשתן (מעל 750 מ"ג) בנוכחות אבני קלציום אוקסלט. במצבים אלו יש להמעיט באכילת מאכלים המכילים פורינים ובמידת הצורך ליטול אלופרינול.
היפר-פראתיירואידיזם ראשוני הוא מצב בו נמצא עליה ברמות הורמון הפראתיירואיד (PTH), המביא לרמות סידן מוגברות בדם (היפרקלצמיה). מצב זה נפוץ יותר אצל נשים מאשר גברים ומביא ליצירת אבני סידן בשתן. הטיפול הוא ניתוחי: הסרת הגידול המביא להפרשה זו.

חלק מהסיפורים והכתבות פורסמו החל מ-1995

אודות המחבר

השארת תגובה